W związku z realizowanym projektem Pellets@las, wykorzystując kontakty z producentami i dilerami pelet oraz producentami i instalatorami kotłów, Bałtycka Agencja Poszanowania Energii jest w stanie już po raz szósty dokonać podsumowania danych o rynku pelet w Polsce i w Europie.

W 2008 r. do grupy indywidualnych użytkowników pelet spalanych w kotłach bardzo małej mocy (20 kW – domy jednorodzinne) i małych mocy (50-200 kW – budynki użyteczności publicznej i instalacje przemysłowe, np. piekarnie) doszły elektrociepłownie i elektrownie. Dzięki temu ilość pelet wykorzystanych w kraju bardzo wzrosła i wyniosła ok. 160 tys. ton, z czego ok. 100 tys. ton zużyły duże systemy energetyczne.
 
Nowy odbiorca pelet
Ceny zielonych certyfikatów, dochodzące do 250 zł/MW, i wzrost cen węgla w 2008 r. pozwoliły elektrociepłowniom płacić cenę bliską 100 euro za tonę pelet dostarczanych w kontraktach zawieranych na kilkadziesiąt tysięcy ton. Cena ta odpowiadała cenie eksportu pelet w minionym roku. Zakup pelet przez przedsiębiorstwa energetyczne umożliwił im zwiększenie wytwarzania „zielonej energii” w procesie współspalania.
Sytuacja niedoboru „zielonej energii” elektrycznej na rynku zwiększyła zainteresowanie produkcją pelet z innego surowca niż biomasa drzewna. Rozpoczęto wytwarzanie na dość dużą skalę (w sumie ok. 40 tys. ton rocznie) pelet ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?