Rzecz o hortiterapii
Konferencja ?Hortiterapia jako element wspomagający leczenie tradycyjne? odbyła się w Poznaniu po raz czwarty. ? Jej celem jest chęć pokazania ogrodnictwa w sposób, który ma służyć poprawie zdrowia ? zaznaczała podczas otwarcia dr hab. Agnieszka Krzymińska z Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym, gdzie realizowane są studia na kierunku hortiterapii.
Kim są odbiorcy hortiterapii w XXI w.? To tak naprawdę każdy z nas. Obecnie można wyróżnić kilka typów odbiorców, zwanych pokoleniami: Boomersów, X, Y oraz Z. Kryteria demograficzne są cechami łatwymi do określenia. Niektóre z nich (np. wiek) przekładają się bezpośrednio na zachowanie i styl życia. Tymczasem hortiterapia może łączyć wszystkie pokolenia. To bowiem terapia związana z przebywaniem w ogrodzie, pomagająca nie tylko w leczeniu chorób o podłożu psychicznym, ale także po wypadkach, udarach, bywa pomocna przy niwelowaniu ADHD, stanów lękowych, nałogów, depresji czy autyzmu. Stosuje się ją w domach opieki, szpitalach, hospicjach, ośrodkach uzależnień, więzieniach, szkołach. Będzie także doskonałym pomysłem na poprawę samopoczucia u w pełni zdrowych osób.
Również niepozorne rośliny doniczkowe mają wpływ na naszą kondycję zdrowotną. Jak zaznaczał dr inż. Piotr Czuchaj, rośliny w szkolnych klasach i biurach zmniejszają występowanie bólów głowy, chorób gardła, obniżają ciśnienie krwi, puls, suchość skóry, zmniejszają kaszel. Zwiększają zdolność koncentracji.
Panuje przekonanie, że każdy ogród można uznać za sensoryczny. Tymczasem, jak wskazywała dr hab. Agnieszka Krzymińska, ogród sensoryczny nie jest tożsamy z ogrodem terapeutycznym, w którym planowane są także działania obejmujące hortiterapię czynną. Ogród sensoryczny może być jednak narzędziem hortiterapii biernej. Taka przestrzeń powinna być zaaranżowana roślinami i elementami architektonicznymi w taki sposób, aby sprzyjać stymulacji zmysłów pozawzrokowych. Jest to niezmiernie ważne nie tylko dla osób odbierających otoczenie głównie wzrokiem, ale też mających problemy z widzeniem. Ponadto należy zadbać o atrakcyjność ogrodu, jego funkcjonalność, a także o bezpieczeństwo przebywających w nim osób.
Podczas konferencji była mowa o wykorzystywaniu hortiterapii wśród pacjentów szpitali psychiatrycznych w Krakowie. Oprócz tego wskazano na realizację ogrodu terapeutycznego przy Zespole Szkół Specjalnych w Poznaniu, wg zwycięskiego projektu konkursu ?Inspiracje w przestrzeni?. Ponadto uczestnicy mieli możliwość wziąć udział w warsztatach (domowe SPA, roślinne witraże, zielona kaligrafia).
(JW)