Orzeczenie SN rozstrzyga wątpliwości – umowa przewidująca korzystanie z gruntu celem budowy i eksploatacji instalacji OZE nie jest umową dzierżawy.

W październiku 2012 r. zapadł wyrok Sądu Najwyższego SN, mający ogromne znaczenie dla całej energetyki odnawialnej w Polsce, w tym dla energetyki fotowoltaicznej.
Nie są pożytkiem
Orzeczenie SN z 5 października 2012 r. (IV CSK 244/12) dotyczy kwestii pobierania pożytków na podstawie umowy dzierżawy. Prawo do pobierania pożytków jest przedmiotowo istotnym elementem umowy dzierżawy – w przypadku jego braku zawarta umowa nie jest umową dzierżawy. We wspomnianym wyroku SN orzekł, że zawarta przez strony umowa, obejmująca prawo do korzystania z gruntu poprzez postawienie na gruncie turbin wiatrowych i ich eksploatację, nie może zostać zaklasyfikowana jako umowa dzierżawy. Wynika to z faktu, że – w ocenie SN – uprawnienia do przetwarzania „wiatru” przy pomocy zainstalowanych na gruncie elektrowni wiatrowych w energię elektryczną, a następnie jej odsprzedaży przedsiębiorstwu energetycznemu, nie sposób zakwalifikować jako prawa do pobierania pożytków z nieruchomości w kodeksowym znaczeniu.
Analogiczne rozumowanie będzie obowiązywało w przypadku elektrowni fotowoltaicznych. Idąc za tokiem rozumowania Sądu, ani „wiatr”, ani energia promieni słonecznych nie są pożytkami nieruchomości w rozumieniu Kodek...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?