Odliczenie VAT-u naliczonego od wydatków związanych z samochodami, które są wykorzystywane w gminie, jest zagadnieniem powodującym wiele wątpliwości. Podejście asekuracyjne pozbawia gminy odliczenia znaczących kwot. W ostatnim czasie pojawiły się korzystne wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych w tym zakresie. W sprawie przedstawił też stanowisko Naczelny Sąd Administracyjny.

Zgodnie z zasadą wyrażoną   w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (u.p.t.u.)1  w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku wynikającej w szczególności z faktury otrzymanej przez podatnika.

Działalność mieszana

Sprawa komplikuje się w przypadku odliczenia podatku naliczonego od samochodów wykorzystywanych do działalności mieszanej, tj. niepodlegającej oraz podlegającej opodatkowaniu. W myśl art. 86a ust. 2a i następne u.p.t.u. w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do dział...