Pojazdy elektryczne od pewnego czasu cieszą się szczególnym zainteresowaniem w Danii. Obecnie prawie 20% energii elektrycznej pozyskuje się tam z wiatru, a do 2025 r. wskaźnik ten ma wzrosnąć do ok. 50%.

Danię zamieszkuje 5,5 mln mieszkańców, a dystans pokonywany samochodem przez przeciętnego Duńczyka nie przekracza 50 km dziennie, co sprzyja wykorzystywaniu samochodów elektrycznych. Mimo że auta elektryczne są nadal w większości domeną pasjonatów, coraz częstsze akcje promocyjne i projekty badawcze, częściowo wspierane przez państwo, wskazują na duży potencjał rozwoju tego rodzaju transportu w Danii.
Uważa się, że samochody elektryczne są szczególnie przystosowane do współpracy z energetyką wiatrową, ponieważ mogą służyć jako swego rodzaju „zbiornik retencyjny” pozwalający regulować sieć elektroenergetyczną, obciążoną nieregularnością wiatru. W razie nadmiernej produkcji prądu, baterie w samochodach elektrycznych byłyby podłączane do sieci i ładowane.
 
Potencjał rozwojowy
Od kilku lat w Danii działają firmy projektujące i budujące stacje ładowania oraz wymiany baterii dla spodziewanej liczby od 20 tys. do 100 tys. samochodów, które mają pojawić się na drogach do 2020 r.
Jednakże zastosowanie pojazdów elektrycznych, biorąc pod uwagę koszty, techniczne uwarunkowania i wzorce zachowania kierowców, może ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?