Nowy Sejm, nowe rozdanie – tak można powiedzieć po ostatnich wyborach parlamentarnych, które odbyły się 15 października. Jak będzie wyglądała praca tych posłów obecnej, dziesiątej kadencji, którzy do niedawna pełnili prominentne funkcje samorządowe – pozostaje jeszcze kwestią otwartą. 

Warto spojrzeć na aktywność posłów poprzedniej kadencji, i wśród nich znalazło się bowiem liczne grono byłych samorządowców. Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza skoncentrowała się właśnie na nich. Czy pamiętali o swoich korzeniach samorządowych, czy raczej reprezentowali głos partii? Odpowiedzi na te pytania można odnaleźć w raporcie „Trampolina? Ścieżka demokracji? Powołanie? Znaczenie doświadczenia samorządowego posłów na Sejm IX kadencji w działalności parlamentarnej”1.

Liczne grono

Autorki raportu – Wirginia Aksztejn i Marta Lackowska z Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego – wyliczają, że niemal 3/4 posłów (72%) IX kadencji Sejmu posiadało doświadczenie samorządowe. Co więcej o nich wiemy? Są to osoby, które w przeszłości najczęściej pełniły funkcję radnego gminy (58%), województwa (42%) bądź powiatu (28%). Ponadto nie byli to samorządowi nowicjusze – 80% z nich pracowało w samorządzie co najmniej cztery lata. Dla większo...