Tworzone przez gminy samorządowe centra usług wspólnych mogą mieć istotny wpływ na działalność niektórych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. A czym są te centra?

Od wielu miesięcy w całej Polsce tworzone są samorządowe centra usług wspólnych (CUW). Taka możliwość istnieje od 1 stycznia 2016 r., kiedy to weszła w życie Ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r. poz. 1045), wprowadzająca zmiany we wszystkich trzech ustrojowych ustawach samorządowych. Jej celem jest usprawnienie organizowania zadań, które gminy, powiaty i województwa samorządowe wykonują na rzecz obywateli. W wyniku zmian gmina może zapewnić wspólną obsługę, w szczególności administracyjną, finansową i organizacyjną:

  • jednostkom organizacyjnym gminy zaliczanym do sektora finansów publicznych,
  • gminnym instytucjom kultury,
  • innym zaliczanym do sektora finansów publicznych gminnym osobom prawnym utworzonym na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, instytutów badawczych, banków, a także spółek prawa handlowego.

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu ustawy nowelizującej: Posłużenie się przez ustawodawcę zwrotem ?w szczególności? oznacza, że jednostki samorządu terytorialnego oraz samorządowe osoby prawne będą, w zależności od swoich potrzeb, w sposób swobodny dostosowywały zakres wspólnej obsług...