Samorządy dla poprawy klimatu
W jaki sposób miasta i ich mieszkańcy mogą pozytywnie oddziaływać na klimat? Mówiono o tym 28 października br. podczas seminarium „Przeciwdziałanie zmianom klimatu – działania władz lokalnych”, które odbyło się w trakcie XX Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO 2008 w Poznaniu.
Tematem imprezy była „Technika dla klimatu Ziemi”. Jak wynika z analiz prowadzonych przez Związek, władze polskich miast mają szerokie możliwości wpływania na jakość środowiska. W Bazie Dobrych Praktyk, gromadzonej od kilku lat przez Związek, jedną z większych grup stanowią projekty stawiające sobie za cel poprawę jakości powietrza i wody, oszczędność energii elektrycznej, a także edukację ekologiczną. Od lat głównymi realizatorami inwestycji lokalnych są gminy i miasta na prawach powiatu – w 2007 r. wydały one 21 z 27 mld zł zainwestowanych ogółem przez samorząd. Znacząca ich część ma bezpośredni lub pośredni związek z ochroną środowiska.
Kompleksowe podejście
W Elblągu do ochrony środowiska podchodzi się w sposób kompleksowy. W ostatnich latach zrealizowano tam program poprawy jakości wody pitnej, rozbudowano i zmodernizowano sieć komunikacji tramwajowej, w autobusach komunikacji miejskiej wprowadzono zasilanie gazem ziemnym, przeprowadzono termomo...