Samowystarczalność energetyczna jako nowy paradygmat rozwoju oczyszczalni ścieków
Tytułowe zagadnienie zostanie omówione na przykładzie Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach.
W ostatnich latach wyznaczniki rozwoju i poziomu nowoczesności oczyszczalni ścieków stanowiły kryteria oparte na stopniu oczyszczania ścieków i usuwania związków biogennych. Konieczne było dostosowanie do wymogów Unii Europejskiej i coraz ostrzejszych przepisów w zakresie usuwania azotu i fosforu. Obecnie nowym kryterium staje się efektywność energetyczna, która może zapewnić oczyszczalniom ścieków samowystarczalność energetyczną.
W przypadku tak energochłonnych obiektów jak oczyszczalnie ścieków całkowite pokrycie zapotrzebowania na prąd i ciepło z własnych źródeł jest szczególnie istotne, ale i trudne. Dlatego czwarta rewolucja przemysłowa napędzana przez rozwój nowych technologii, zwłaszcza w zakresie inteligentnych rozwiązań, winna mieć odzwierciedlenie w (r)ewolucji współczesnych oczyszczalni ścieków.
Oczyszczalnie ścieków są źródłami lokalnych, dostępnych i odnawialnych zasobów energetycznych. Należą do nich osady ściekowe ? produkty uboczne procesu oczyszczania ścieków oraz powstający podczas unieszkodliwiania osadów ściekowych biogaz. Produkcja szczególnie cennej, bo prosumenckiej energii z tych surowców oraz jej efektywne zagospodarowanie stanowią nowy paradygmat rozwoju oczyszczalni ścieków. Wpisuje się on w priorytety państwa w obszarze energetyki, do których należą m.in. rozwój wykorzystania odn...