Jan Stępiński

Jeżeli kraj nasz posiada udokumentowane złoża węgla kamiennego i brunatnego, własne zasoby gazu (na 100 lat eksploatacji), największe w Europie zasoby energii geotermalnej (wielokrotnie przekraczające nasze roczne potrzeby), to jaki model paliwowo-energetyczny powinien być obowiązujący w naszym kraju?

Paliwa stałe, takie jak węgiel kamienny i brunatny, stanowią dominujący procentowy udział zabezpieczenia paliwowego i w 2000 r. stanowiły 64%. Paliwa węglowodorowe, tj.: gaz ziemny i ropa naftowa, stanowią uzupełnienie bilansu podaży i popytu, z tendencją procentowego wzrostu. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w skali naszego kraju jest praktycznie bez znaczenia. Uzyskana energia zaspokaja lokalne potrzeby niewielkich grup społecznych, szczególnie tam, gdzie jest słabo rozwinięta infrastruktura energetyczna.
W kontekście przedstawionej struktury nośników energetycznych zachodzi pilna potrzeba weryfikacji zaplanowanego i zakontraktowanego importu gazu ciekłego. Import ten, w zależności od makroekonomicznych scenariuszy rozwoju gospodarczego, jest wyraźnie zawyżony i nie ma potrzeby płacić za nieprzemyślaną nadwyżkę. Informacja ta dotyczy dostaw z Rosji, od 2010 r. [Fot.: Energia zawarta w sile wiatru, promieniowaniu słonica, w biomasie i wodzie to tylko 1% zasobów odnawialnych źródeł energii ...