Pierwsza podróż studyjna do Republiki Czeskiej zorganizowana w ramach projektu Liga Mistrzów OZE, finansowanego z programu Inteligentna Energia dla Europy, przez czeskiego partnera projektu – Ligę Ecologickych Alternativ, odbyła się w dniach 5-7 października br. Wzięło w niej udział 13 uczestników z Polski, głównie przedstawicieli gmin, a także 30 osób z Czech i Słowacji.
Pierwszego dnia odwiedzili oni: centrum ekologiczne w domu pasywnym, wykorzystującym energię słońca w miejscowości Horka nad Moravou, a także centrum energii odnawialnej w Vilémov, w którym zainstalowano kolektory słoneczne do ogrzewania ciepłej wody użytkowej (zbiornik 500 l), ogniwa fotowoltaiczne (115 W) do oświetlenia schodów wewnętrznych oraz dodatkowe kolektory słoneczne do ogrzewania c.w.u. dla budynku głównego centrum (1000 l). Ponadto obiekt posiada ciepłownię na zrębki drzewne (25 kW), która ogrzewa wynajęte w pobliżu centrum biura, oraz elektrownię wiatrową (100 kW) w pobliżu miasta Protivínov.
Drugiego dnia uczestnicy podróży mieli możliwość odwiedzenia Hostětín, w której znajduje się ekologiczne centrum edukacyjne Veronica – dom pasywny wykorzystujący energię odnawialną. Sytuuje się on w pierwszej dziesiątce Czeskiej Ligi Słonecznej we wszystkich trzech kategoriach, tj. małych, średnich i dużych miast. Aktualnie Hostětín zajmuje trzecie miejsce w europejskiej Lidze Biomasy – posiada ciepłownię 732 kW na zrębki drzewne, a także linię produkcyjną ekologicznego soku jabłkowego.
W Ostrožskiej Lhocie, która plasuje się w czołówce Czeskiej Ligi Słonecznej, obejrzeli elektrownię fotowoltaiczną o mocy 2,2 MW, w Dubňanach elektrownię fotowoltaiczną o mocy 2,8 MW (na piątym miejscu w Czeskiej Lidze Słonecznej), a w Sudoměřicach prywatną elektrownię fotowoltaiczną o mocy 3,5 MW.
Ostatni dzień podróży został poświęcony zwiedzaniu Zlina i Rusavy. Zlin posiada elektrownię fotowoltaiczną o mocy 200 kW na zrekultywowanym wysypisku odpadów i znajduje się na drugim miejscu w ramach Czeskiej Ligi Słonecznej w kategorii dużych miast  tj. powyżej 50 000 mieszkańców.
Natomiast Rusava przez cztery lata była zwycięzcą we wszystkich trzech kategoriach Czeskiej Ligi Słonecznej, a w 2008 r. zajęła drugie miejsce w klasyfikacji ogólnej. Zainstalowano tutaj 560 m2 kolektorów słonecznych oraz ogniwa fotowoltaiczne o mocy 0,2 kW.
Uczestnicy podróży byli pod wielkim wrażeniem skali wykorzystania energii słonecznej na terenie Czech. Widać, że nasi sąsiedzi, choć jako naród czterokrotnie mniej liczni, są od lat zaprzyjaźnieni ze słońcem. Potwierdza to także liczba miast w istniejącej od 2004 r. Czeskiej Lidze Solarnej – jest ich obecnie aż 353!
 
 
Iwona Korohoda
Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”