Scenariusz rozwoju sieci mikroproducentów energii
Trwają nieustanne dyskusje nad problemem wyczerpywania się zasobów tzw. czarnej energii.
W odniesieniu do ropy naftowej różni analitycy w zasadzie zgadzają się, że w 2008 r. doszliśmy do granicy możliwości zwiększania światowego wzrostu gospodarczego w oparciu o ropę. Szacuje się, że wpływ węgla i ropy na gospodarkę potrwa jeszcze do 2030 r., a trwający kryzys finansowy przypisuje się między innymi spowolnieniu tzw. drugiej rewolucji przemysłowej.
Na podstawie dostępnych analiz oraz oceny tempa rozwoju gospodarek rozwiniętych krajów można oszacować, że państwa chcące utrzymać lub poprawić swą rynkową pozycję konkurencyjną powinny zdążyć z dostosowaniem się do panujących realiów do 2050 r., nie tylko ze względu na możliwość ograniczenia dostępności tradycyjnych nośników energii, ale z uwagi na pojawienie się nowych technologii umożliwiających lepszy, bardziej zrównoważony rozwój i pozwalający na łatwiejsze rozwiązywanie problemów społecznych. Poszczególne epoki w rozwoju społeczeństw ( brązu, żelaza) nie kończyły się z powodu braku surowców, ale w wyniku pojawienia się nowych, wydajniejszych technologii.
Pierwsza rewolucja przemysłowa, której podstawę stanowiło wdrożenie maszyny parowej zasilanej węglem, oprócz korzyści ekonomicznych, stworzyła wiele zupełnie nowych problemów społecznych. Powstały kolejne grupy społeczeństw oraz nowe relacje...