Gospodarka odpadami w Hamburgu funkcjonuje w oparciu o system, w którym zakłada się segregację odpadów przez mieszkańców „u źródła”, a następnie ich odbiór i zagospodarowanie przez odpowiednie służby. Strumień odpadów komunalnych, o typowym składzie dla dużych aglomeracji miejskich, podzielony został na dwie części – tzw. odpady pozostałe (niem. Restmüll) i surowce wtórne (niem. Wertschtoffe).

Pomiędzy odpadami pozostałymi i surowcami wtórnymi występuje zasadnicza różnica, wynikająca ze sposobu ich zagospodarowania i źródła finansowania. Koszty usuwania odpadów określanych jako pozostałe pokrywane są z opłat uiszczanych przez mieszkańców (stała opłata gruntowa 5,2 euro miesięcznie od parceli oraz cena za wywóz, wynosząca miesięcznie średnio 10,06 euro za worek 60-litrowy lub 14,62 euro za pojemnik 120-litrowy). Natomiast zbiórkę i przetwarzanie odpadów opakowaniowych finansuje DSD z opłat licencyjnych wnoszonych przez producentów tych opakowań.
Jeśli chodzi o sposób zagospodarowania odpadów, to w przypadku odpadów pozostałych jest nim składowanie (od 1 czerwca 2005 r. możliwe jedynie po przetworzeniu odpadów) bądź spalanie z odzyskiem energii (w Hamburgu od 1999 r. jest to jedyna metoda postępowania z tego rodzaju odpadami). Surowce wtórne natomiast są segregowane (pierwotnie przez mieszkańców i wtórnie w sortowniach), a następnie poddawane recyklingowi. Wszystkie odpady pozostałe odbierane są i przetwarzane przez Stadtreinigung Hambur...