Sektor czeka na unijne wsparcie
Z Aleksandrem Brzózką, rzecznikiem prasowym Ministerstwa Klimatu i Środowiska, o perspektywach na unijne dofinansowanie zmian w polskim ciepłownictwie rozmawia Dominik Szymański.
Walka ze zmianami klimatu to jedno z największych wyzwań, jakie stawia sobie UE. Na ten cel chce skierować nawet 30% środków w europejskim budżecie na lata 2021-2027. To olbrzymie pieniądze i wyzwania. Sprowadzając to do naszego krajowego poziomu i konkretnej branży – na jakie programy i wsparcie może liczyć sektor ciepłownictwa lokalnego? Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie ocenia, że branża wymaga inwestycji na poziomie 53-101 mld zł w ciągu 10 lat – po to, by móc efektywnie działać i spełniać ostre wymogi unijnych dyrektyw i zapisów Polityki Energetycznej Polski 2040.
Ciepłownictwo systemowe w małych i średnich miastach może liczyć przede wszystkim na kontynuację i zwiększenie środków programu priorytetowego „Ciepłownictwo Powiatowe” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest to program skupiony na wsparciu wymiany jednostek wytwórczych w systemach ciepłowniczych, o łącznej mocy zamówionej nieprzekraczającej 50 MW.
Po wykorzystaniu obecnie dostępnych środków program będzie finansowany z Instrumentu ...