Sektor tekstylny i spożywczy, czyli nowe ambitne wyzwania
Parlament Europejski i Rada przedkładają do konsultacji wniosek dotyczący zmiany dyrektywy ramowej w sprawie odpadów (2008/98/EC). Zmiana koncentruje się na dwóch zasobochłonnych sektorach: tekstylnym i spożywczym.
Sektor spożywczy i tekstylny są odpowiednio pierwszym i czwartym sektorem najbardziej zasobochłonnym, które nie są w pełni zgodne z podstawowymi unijnymi zasadami gospodarowania odpadami, określonymi w hierarchii postępowania z odpadami, która wymaga priorytetowego traktowania zapobiegania powstawaniu odpadów, a następnie przygotowania do ponownego użycia i recyklingu.
Odpowiedzialność producenta tekstyliów
Zmiany dyrektywy związane są z realizacją poniższych celów:
- ograniczenie wpływu na środowisko i klimat, podniesienie jakości środowiska i poprawa zdrowia publicznego, związane z gospodarowaniem odpadami włókienniczymi zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami,
- zmniejszenie wpływu systemów żywnościowych na środowisko i klimat, związanego z wytwarzaniem odpadów żywnościowych. Zapobieganie marnotrawieniu żywności przyczyniłoby się również do bezpieczeństwa żywnościowego.
Pomimo że zapobieganie powstawaniu odpadów ogłoszono kluczowym celem unijnych wysiłków, na poziomie kr...