Agata Michałkowska, Michał Bacior

Sekurytyzacja aktywów, w pewnym uproszczeniu, polega na pozyskiwaniu funduszy poprzez emisję dłużnych papierów wartościowych, których spłata jest zabezpieczona właśnie tymi aktywami. W celu zabezpieczenia sytuacji nabywców papierów wartościowych, aktywa będące przedmiotem zabezpieczenia (aktywa sekurytyzowane) przenosi się do osobnej spółki, tzw. spółki specjalnego przeznaczenia (SPV), emitującej papiery dłużne. Przekazanie aktywów ze spółki macierzystej dokonuje się przez przeniesienie praw, a więc umowę kupna - sprzedaży w przypadku aktywów materialnych lub cesję w przypadku wierzytelności.


Celem sekurytyzacji jest pozyskanie finansowania przez spółki, które albo poszukują alternatywnych źródeł finansowania o konkurencyjnym koszcie albo nie są już w stanie pozyskiwać dalszych kapitałów obcych ze względu na zbyt wysoki ich udział w pasywach.
Przeniesienie aktywów do spółki specjalnego przeznaczenia ma na celu eliminację ryzyka z punktu widzenia spółki macierzystej (to nie ona zwiększa swoją dźwignię finansową) oraz zmniejszenie ryzyka nabywców papierów emitowanych przez SPV poprzez wniesienie dodatkowych zabezpieczeń.
Wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń (takich jak emitowanie papierów o niższej wartości niż nabyte od spółki macierzystej aktywa - nadwyżkę aktywów nad zadłużeniem określa się mianem "nadzabezpieczenia") ma na celu uzyskanie przez SPV wyższego ratingu niż ten, który mogłaby uzyskać spó...