Szacuje się, że całkowita ilość bioodpadów wytwarzanych rocznie w Unii Europejskiej wynosi od 76,5 do 102 mln Mg odpadów spożywczych i ogrodowych zawartych w zmieszanych odpadach komunalnych stałych oraz do 37 mln Mg odpadów pochodzących z sektora produkcji napojów i żywności.

Ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach wprowadziła do obiegu prawnego nowe pojęcia i definicje w zakresie gospodarki odpadami. Przez bioodpady rozumie się ulegające biodegradacji odpady z ogrodów i parków, odpady spożywcze i kuchenne z gospodarstw domowych, gastronomii, zakładów zbiorowego żywienia, jednostek handlu detalicznego, a także porównywalne odpady z zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność. Z kolei jako odpady zielone traktowane są odpady komunalne stanowiące części roślin pochodzących z pielęgnacji terenów zieleni, ogrodów, parków i cmentarzy, a także z targowisk, z wyłączeniem odpadów z czyszczenia ulic i placów. Należy dodać, że nowe pojęcie bioodpadów nie zastępuje znanego z ustawy o odpadach terminu odpady ulegające biodegradacji, zdefiniowanego jako odpady, które ulegają rozkładowi tlenowemu lub beztlenowemu przy udziale mikroorganizmów. Bioodpady są zatem jednym z rodzajów odpadów ulegających biodegradacji.

Bioodpady gniją i są przeważnie mokre. Można wyróżnić dwa główne ich strumienie: odpady zielone z parków, ogrodów itd., zawierające ok. 50 ? 60% wody i większą ilość drewna, oraz odpady kuchenne, które odznaczają się 80-p...