Tadeusz Pietrucki, przewodniczący Zarządu, Celowy Związek Gmin CZG-12

Selektywna zbiórka opakowań szklanych na terenie Celowego Związku Gmin CZG-12 bazuje na pojemnikach igloo z podziałem na szkło kolorowe i bezbarwne oraz funkcjonuje w oparciu o worki (na terenach wiejskich). Podczas edukowania na temat odzysku stłuczki szklanej bardzo ważne jest informowanie o tym, że prawidłowo posegregowana i doczyszczona stłuczka szklana jest cennym surowcem. O konieczności selektywnej zbiórki szkła powiadamiamy m.in. w trakcie organizowanych przez nas ?Eko-lekcjach?. Podkreślamy, że prawidłowa zbiórka szkła pozwala na jego przetworzenie średnio piętnaście razy. Ponadto ogłaszamy konkurs służący ponownemu wykorzystaniu opakowań, w tym butelek szklanych. W marcu br. przeprowadziliśmy też warsztaty pt. ?Jak uczyć o odpadach?, podczas których rozdano plakaty informujące o korzyściach z selektywnej zbiórki odpadów, w tym stłuczki. Nauczycielom przekazano również materiały pozwalające w atrakcyjny sposób prowadzić zajęcia.

 Marian Kozera, prezes Zarządu, PPUH Radkom 

Nieodłącznym elementem systemu gospodarki odpadami komunalnymi w Radomiu jest selektywna zbiórka opakowań szklanych. Prowadzona w sposób zorganizowany od 2007 r. wpisała się już niejako w katalog dobrych nawyków prośrodowiskowych mieszkańców. Chętnie i często dobrowolnie wydzielają oni szkło ze strumienia odpadów komunalnych oraz zanoszą do specjalnie do tego celu przeznaczonych pojemników. W Radomiu do gromadzenia opakowań szklanych przygotowano bowiem zielono-białe tzw. dzwony. To rozwiązanie podyktowane jest nie tylko chęcią zmotywowania mieszkańców do tego, aby byli oni czynnymi uczestnikami procesu recyklingu. Wynika ono również ze względów bezpieczeństwa. Trudne, a nawet niemożliwe jest bowiem wysegregowanie opakowań szklanych ze strumienia odpadów w momencie, gdy ulegną one potłuczeniu. Dlatego właśnie wprowadzono oddzielne pojemniki, zapewniające nie tylko bezpieczną, ale również dokładniejszą segregację, z podziałem na szkło białe i kolorowe. Zamiast na składowisko szkło trafia więc do 300 ?dzwonów?. Docelowo przekazywane jest ono do hut, gdzie przerabia się je na nowe opakowania. W 2012 r. z terenu Radomia zebrano niemal 300 ton opakowań szklanych, które trafiły do powtórnego wykorzystania. Efekty tak realizowanej zbiórki są konsekwencją stałej, cyklicznie prowadzonej kampanii edukacyjnej, obejmującej m.in. kolportaż plakatów, ulotek, materiałów prasowych oraz programy radiowe i telewizyjne.

Paweł Delinowski, p.o. kierownika Zakładu Oczyszczania Miasta, ZBGKiM Lwówek Śląski

Na terenie gminy Lwówek Śląski do gromadzenia opakowań szklanych wykorzystywane są oznaczone zielonym kolorem pojemniki, których pojemność dostosowano do potrzeb klienta. Ponadto wprowadzono zielone, odpowiednio oznakowane, wydawane bezpłatnie worki. W centrum miasta oraz w okolicznych wsiach rozstawiono też pojemniki o pojemności 1100 l. Odbiór opakowań szklanych następuje raz w miesiącu, zgodnie z określonym harmonogramem wywozu, przewidzianym dla poszczególnych rejonów gminy. Opakowania szklane są potem wywożone na składowisko odpadów komunalnych, gdzie zostają zmagazynowane, w celu uzyskania odpowiedniej ilości do dalszego transportu. Po wstępnym oczyszczeniu z zanieczyszczeń stłuczka szklana jest przekazywana właściwemu odbiorcy. Tego typu system odbioru opakowań szklanych, umożliwiający mieszkańcom łatwiejszą utylizację opakowań szklanych wysegregowanych w gospodarstwie domowym, został wprowadzony w 2009 r. Wcześniej istniały jedynie zbiorcze pojemniki w centrum miasta oraz na wsiach. Wprowadzony system odbioru oraz szerokie działania edukacyjne szybko przyniosły rezultaty w postaci wzrostu ilości zbieranych selektywnie opakowań szklanych. W 2012 r. zakład pozyskał 338,64 Mg (ok. 19 kg na mieszkańca) tego surowca. Znacząco zmniejszył się też udział opakowań szklanych w zmieszanych odpadach komunalnych, ułatwiając ich segregację oraz poprawiając uzyskiwany efekt ekonomiczny.

Stanisław Żołyniak, prezes Zarządu, MZK w Leżajsku

Selektywną zbiórkę stłuczki szklanej w Leżajsku apoczątkowaliśmy już w 1994 r. Rozpoczęła się ona od rozstawienia pojemników na szkło na terenie miasta, a akcji towarzyszyła szeroka kampania informacyjna skierowana do mieszkańców. W 2000 r. wprowadzono zbiórkę surowców wtórnych, w tym szkła, w systemie workowym, metodą ?u źródła?. W tym okresie prowadziliśmy też prace nad rozszerzeniem oferty selektywnej zbiórki odpadów, w tym stłuczki szklanej, na obszary pozostałych gmin. Działaniom tym towarzyszyła kampania edukacyjno-informacyjna. Przykładem jest organizowany corocznie konkurs pt. ?Z ekologią na ty?, skierowany do uczniów. Dzięki tej inicjatywie w ciągu kilku ostatnich lat nastąpił 50-procentowy wzrost ilości wysegregowanego z odpadów szkła opakowaniowego oraz pozostałych grup surowców. Obecnie MZK Leżajsk odbiera w systemie workowym, metodą ?u źródła?, odpady z terenu 11 gmin (w tym miasta Leżajska). Ponadto zamieściliśmy 60 ogólnodostępnych punktów selektywnej zbiórki surowców, w tym także szkła. Zebrana stłuczka trafia na teren sortowni, gdzie jest segregowana, z rozdziałem na trzy grupy: szkło bezbarwne, zielone i brązowe. Wszystkie wdrożone działania zapewniały sukcesywny wzrost ilości odzyskiwanej stłuczki szklanej. W latach 90. ub.w. było to kilkanaście ton rocznie, obecnie uzyskiwany poziom odzysku szkła opakowaniowego to ponad 4 tys. ton rocznie (2012 r.). Od momentu wprowadzenia selektywnej zbiórki stłuczki szklanej do końca 2012 r. przekazaliśmy do powtórnego wykorzystania ok. 27 tys. ton tego surowca.

Iwona Żytka, członek Zarządu, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, Słupsk

Selektywna zbiórka szkła jest bardzo ważnym elementem całego programu segregacji u źródła, prowadzonego na terenie Słupska i regionu, który zamieszkuje ok. 170 tys. osób. W mieście i jego najbliższej okolicy zlokalizowaliśmy ok. tysiąca pojemników na odpady szklane. Z każdym rokiem zauważamy nie tylko większą ilość zebranych opakowań, ale i wzrost poziomu czystości tych odpadów. Jest to z pewnością efekt działań edukacyjnych, podejmowanych przez nasze przedsiębiorstwo. Każdego roku przeprowadzamy cykliczne konkursy ekologiczne dla dzieci i młodzieży, organizujemy również akcje zbiórek szkła, innych odpadów opakowaniowych oraz odpadów niebezpiecznych. Wydajemy również materiały edukacyjne, które trafiają nie tylko do uczniów, ale również do ich rodziców. Nieocenione są także tzw. żywe lekcje ekologii, czyli wizyty zorganizowanych grup na terenie zakładu unieszkodliwiania odpadów, podczas których nasi goście mogą z bliska zobaczyć, jak wygląda przetwarzanie zebranych odpadów opakowaniowych.

Przygotowała Barbara Krawczyk