Konferencja Systemy Informatyczne w Energetyce SIwE, organizowana przez PTPiREE już po raz dwunasty, odbyła się w dniach 26-29 listopada 2013 r. w Wiśle. Wzięło w niej udział blisko 500 osób: przedstawicieli urzędów administracji państwowej, Ministerstwa Gospodarki, Energetyki, świata nauki oraz sektora IT. Konferencję otworzył Andrzej Pazda, dyrektor biura PTPiREE.

Tematem przewodnim konferencji, po raz kolejny, była inteligentna sieć. Tak naprawdę pojęcie to rozumiane jest bardzo szeroko. Należy jednak zgodzić się z tym, że inteligentna sieć to przede wszystkim odpowiednie rozwiązania, na które składają się inteligentne: pomiary, automatyka i sterowanie w głębi sieci, nowoczesne technologie w obszarze wytwarzania i magazynowania energii oraz regulacje.

Każde z tych zagadnień jest na różne sposoby poruszane w ranach szerokiej i bardzo modnej w ostatnim czasie dyskusji nt. przyszłości technologii AMI w Polsce. Patrząc z punktu widzenia dostawcy energii, a środowisko to przecież reprezentuje PTPiREE, koncentrujemy się na rozwiązaniach, często zapominając o tych, dla których to robimy, czyli o naszych klientach. Ci ostatni, jak wykazują badania prowadzone także przez PTPiREE, są zupełnie zdezorientowani. Z jednej strony pragną otrzymywać szczegółowe informacje na temat własnego zużycia energii i winni mieć na nie wpływ, a z drugiej strony nie do końca chcą (potrafią?) korzystać z tych danych. Wydaje się, że zbyt późno rozpoczęto pracę na rzecz uświadamiania odbiorcom możliwości, jakie zapewnia pełna informacja o zużyciu energii.

Podczas konferencji odbyło się siedem sesji tematycznych. Sesja generalna poświęcona była uwarunkowaniom formalno-prawnym i bezpieczeństwu informacji pomiarowych pozyskiwanych przez inteligentne liczniki. Omówiono stan prawa w Polsce i przedstawiono najbardziej prawdopodobne kierunki jego zmiany w kontekście wdrażania w Polsce smart grid, smart metering czy małych źródeł OZE, uruchamianych bezpośrednio przez dotychczasowych pasywnych odbiorców energii.

Przedstawiono 39 referatów dotyczących budowy inteligentnej sieci, zarządzania majątkiem i bezpieczeństwa informacji. Ponadto zaprezentowano postępy w realizacji największego w Polsce wdrożenia inteligentnej sieci na terenie Energa-Operator oraz doświadczeń zebranych w tym zakresie przez RWE Stoen Operator oraz TAURON Dystrybucja. W programie spotkania pojawiło się kilka wystąpień rewidujących dotychczasowe założenia wdrożenia w Polsce smart grid lub wskazujące związane z nim, lecz dotychczas niedostrzegane problemy.

Na przygotowanych 23 stoiskach można było zobaczyć ?na żywo? działające już w energetyce systemy lub oferowane przez dostawców nowe rozwiązania lub urządzenia z zakresu IT.

Honorowy patronat nad tegorocznym największym spotkaniem branży energetycznej i IT w Polsce objęli: wiceprezes Rady Ministrów, minister gospodarki Janusz Piechociński, prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk oraz minister Wojciech R. Wiewiórowski, generalny inspektor ochrony danych osobowych. Sponsorami konferencji były firmy: T-matic Systems oraz Arcus.

(sb)