W Polsce w 2008 r. eksploatowanych było ponad 26 tys. km sieci wodociągowych i blisko 95 tys. km sieci kanalizacyjnych. Z sieci wodociągowych w zbiorowych systemach zaopatrzenia w wodę korzystało ok. 84% mieszkańców, zaś z sieci kanalizacyjnych tylko ok. 53% obywateli kraju.

Sieci, z uwagi na bezpośrednią realizację zadań w stosunku do odbiorców usług wodociągowych (niezawodne dostarczanie wody do spożycia) i kanalizacyjnych (niezawodny odbiór i oczyszczanie ścieków), decydują o efektywności działania całych systemów – zaopatrzenia w wodę i kanalizacji. Tak też odbiorcy postrzegają i oceniają sieci wodociągowe i kanalizacyjne. Można zatem stwierdzić, że sprawność działania sieci jest miernikiem sprawności funkcjonowania całego systemu zaopatrzenia w wodę czy też kanalizacji.
Od 1990 r., tj. po transformacji społeczno-gospodarczej, odnotowuje się w Polsce intensywny rozwój infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej.
Z analizy postępu działań w tym zakresie wynika, że w Polsce przybywa średnio rocznie ok. 8900 km sieci wodociągowych i 3600 km sieci kanalizacyjnych. W przypadku sieci wodociągowych przyrost jest prawie stały. Natomiast w odniesieniu do sieci kanalizacyjnych można zauważyć zróżnicowanie tempa budowy w okresach 1990-1996 i 1996-2007. W pierwszym okresie budowano średnio rocznie tylko ok. 1600 km sieci, podczas gdy w następnych 10 latach już trzy razy więcej, tj....

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?