Siła recyklingu organicznego
W Polsce mamy i wiedzę, i technologie potrzebne do stosowania recyklingu organicznego, inaczej biorecyklingu, na szeroką skalę. Problemem jest właśnie… ta skala. Jak dotychczas, jest zwyczajnie za mała. Potrzebna nam jest rozbudowa infrastruktury i systemów zbiórki bioodpadów – to wnioski z panelu dyskusyjnego „Rosnący potencjał biorecyklingu” na Forum Recyklingu.
Moderatorem dyskusji był prof. dr hab. inż. Jacek Dach z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a panelistami Andrzej Sobolak, prezes Stowarzyszenia na rzecz recyklingu bioodpadów „Biorecykling”, Piotr Szewczyk z Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” i Rady RIPOK, Grzegorz Falkus z BIOKOMPO, dr inż. Hanna Waliszewska z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Kamil Kozłowski z Biogas Technology, Miłosz Krzemiński z KWE AB Energy Polska oraz Joanna Kozłowska-Mikołajczyk z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Potencjał
Można powiedzieć, że dzięki biorecyklingowi dokonujemy zwrotu węgla organicznego do środowiska. – Biorecykling ma same zalety. Nie dość, że poferment w postaci kompostu można zwrócić do gleby, to jeszcze przy okazji wytwarza się znaczne ilości energii. Można powiedzieć, że osiągamy efekt synergii, czyli przetwarzamy odpady w sposób przyjazny dla środowiska i z korzyścią dla gleb. Wynika ...