Silnik wiatrowy systemu Savoniusa
Znane od strony technicznej z licznych prowadzonych badań, opisanych w literaturze, rozwiązania siłowni wiatrowych z powodu swojej prostej budowy zyskały ponowne uznanie wielu konstruktorów i znalazły zastosowanie w praktyce.
Szczególną aktywność w tej dziedzinie wykazują takie państwa jak USA, Dania, Szwecja, Holandia, Niemcy i Wielka Brytania, a ostatnio również Polska.
Siłownie wiatrowe można podzielić ze względu na moc jednostkową turbiny (małej mocy < 100 kW i dużej mocy >100 kW) oraz prędkości obwodowej turbiny i jej lokalizacji względem podłoża (szybkobieżne z osią poziomą i pionową oraz wolnobieżne z osią poziomą i pionową). Pośród wielu rozwiązań siłowni wiatrowych na uwagę zasługują wolnoobrotowe silniki wiatrowe systemu Savoniusa.
Nazwa systemu pochodzi od fińskiego twórcy S.J. Savoniusa, który w 1925 r. opatentował wynalazek na wirnik bębnowy o konfiguracji przypominającej anemometr czaszowy. Turbina Savoniusa, o osi obrotu skierowanej poprzecznie względem kierunku wiatru, zaliczana jest do grupy silników wykorzystujących czołowe parcie wiatru. Zasada działania silni...