Wykorzystanie wód geotermalnych o średniej entalpii jest możliwe w przypadku budowy elektrowni bazujących na obiegach niskotemperaturowych, do których można zaliczyć tzw. organiczny obieg Rankine’a (ORC, ang. Organic Rankine Cycle) oraz obieg Kaliny 1, 2.

Pierwsza geotermalna elektrownia ORC została zbudowana w latach 60. XX w. w miejscowości Paratunka na Kamczatce. Obecnie na świecie działa szereg instalacji tego typu, przy czym większość z nich pracuje przy temperaturze zasilania powyżej 125ºC.
Siłownie ORC stanowią rozwiązanie umożliwiające wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej m.in. energii wód zgromadzonych w złożach geotermalnych na terenie Polski. Wywołuje to szerokie zainteresowanie ze względu na znaczne zasoby geotermalne kraju. Należy jednocześnie zaznaczyć, że siłownie ORC mogą znaleźć liczne zastosowania także w układach zagospodarowania i utylizacji niskotemperaturowej energii odpadowej pochodzącej z różnorodnych procesów technologicznych i energetycznych.
 
Zasada działania niskotemperaturowej siłowni ORC
Praca klasycznej elektrowni konwencjonalnej polega na stopniowej realizacji kolejnych procesów konwersji energii, w trakcie których następuje zamiana: energii chemicznej paliwa w energię pary wodnej (w kotle), energii pary w energię mechaniczną (w turbinie parowej) i energii mechanicznej w...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?