Witold Niemiec, Justyna Zamorska

We wrześniowym numerze „Przeglądu Komunalnego” (09/2002) opublikowana została pierwsza część artykułu nt. wpływu składowisk odpadów na środowisko. Zaprezentowano tam głównie zagrożenia mikrobiologiczne wód podziemnych wokół składowisk komunalnych. W drugiej części zostanie przedstawiony wpływ składowisk na wody powierzchniowe, glebę oraz powietrze.
(red.)


Oddziaływanie składowisk odpadów na wody powierzchniowe może następować poprzez spływy powierzchniowe niosące zanieczyszczenia od blisko położonych składowisk, czy też przez zanieczyszczenia punktowe, np. odcieki, oraz wymywanie odpadów z pobliskich składowisk w czasie wezbrań wód powierzchniowych.
Zagrożenia mikrobiologiczne stwarzane przez składowiska komunalne dla wód powierzchniowych są stosunkowo łatwe do określenia. Są rzadko spotykane, ponieważ można je łatwo wyeliminować przez odpowiednią lokalizację składowiska lub stosowanie urządzeń zapobiegawczych1. W konsekwencji niewiele jest przykładów lokalizacji składowisk komunalnych w miejscach zagrażających wodom powierzchniowym.
Przykładem negatywnego oddziaływania składowisk na wody powierzchniowe może być wysypisko odpadów komunalnych w Barczy2. Zaczęto je użytkować w 1972 r. Lokalizacja składowiska była wyjątkowo wadliwa i niezgodna z wymaganiami ochrony środowiska. Przeznaczono na nie kamieniołom o powierzchni 2,2 ha, o głębokości 25 m, w połowie ...