Irena Bojanowska, Anna Grapatyn-Korzeniowska, Beata Korzeniewska

W Polsce 98% wytwarzanych odpadów składowanych jest na wysypiskach. Jest to niemal podstawowy sposób ich unieszkodliwiania. Deponowanie odpadów, bez wcześniejszej segregacji, uniemożliwia ich późniejsze wykorzystanie, a to oznacza marnotrawstwo wartościowych substancji1, 2. Co roku na wysypiska w Polsce trafiają odpady o wartości około 4 mld. zł. Wartość zdeponowanych surowców wtórnych ocenia się na prawie 100 mld. zł3. Odzyskiwanie i zastosowanie surowców wtórnych stanowi elementy ekonomizacji ekologii, poprzez zmniejszone zużycie energii i zmniejszoną emisję toksycznych substancji do środowiska.

Zintegrowany system gospodarki odpadami


Racjonalne metody postępowania z odpadami tworzą zintegrowany system gospodarki odpadami. Podstawą tego systemu jest selektywna zbiórka i segregacja odpadów. Pozwala to na redukcję ich ilości, odzysk surowców wtórnych, termiczne unieszkodliwianie, kompostowanie oraz składowanie na wysypiskach4, 5. Określenie wielkości strumienia odpadów, ich składu oraz właściwości technologicznych, które zależą od czasu i miejsca powstania oraz od sposobu gromadzenia, jest jedną z najistotniejszych informacji, koniecznych do podjęcia decyzji o sposobie zagospodarowania odpadów.
W Polsce badania odpadów komunalnych prowadzone są w cyklach rocznych. Zakres badań obejmuje cztery grupy wskaźników5: ilo...