Skojarzona produkcja energii elektrycznej i ciepła jest najbardziej efektywnym sposobem wykorzystania wszelkich paliw, ponieważ pozwala na produkcję energii elektrycznej i jednocześnie na pokrycie zapotrzebowania na ciepło. Nowoczesne kotły elektrociepłownie przetwarzają energię chemiczną na ciepło ze sprawnością bliską 90%.

Sposób konwersji energii ważny jest także dla poziomu emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Duże emisje z produkcji energii można zmniejszyć poprzez skojarzoną produkcję energii elektrycznej i ciepła. Szczególnie niski poziom zanieczyszczeń obserwowany jest w elektrociepłowniach opalanych biopaliwami.
Na rysunkach 1 i 2 porównano poziomy emisji z różnych systemów konwersji.
Oczywiste jest, że w elektrociepłowniach opalanych biopaliwami istnieje możliwość znacznej redukcji emisji zanieczyszczeń do atmosfery w porównaniu do produkcji energii elektrycznej i cieplnej w osobnych systemach.

Potencjał biomasy w Polsce

[Tab. 1. Potencjał techniczny energii odnawialnej w Polsce]
Na niektórych obszarach wiejskich w Polsce ilość odnawialnych źródeł energii jest dość wysoka by w 100% pokryć zapotrzebowanie na ciepło. Na obszarach zales...