Skrupulatnie i systemowo, czyli jak metropolie się liczą
Metropolie to ludzie, ich mieszkańcy oraz przestrzeń o różnorodnej historii i uwarunkowaniach. Duże miasta wraz z otaczającymi je gminami tworzą sieć naczyń połączonych, zintegrowanych, lecz różnych zarazem. Można je opisywać na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest perspektywa liczbowa.
Za pomocą tej perspektywy w miarodajny sposób przedstawić można sytuację demograficzną i społeczno-ekonomiczną w różnych wymiarach. Takie podejście prezentuje projekt „Metropolie w liczbach”, który jest poświęcony 12 miastom tworzącym Unię Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza oraz ich obszarom metropolitalnym.
Interaktywna platforma
W ramach kolejnej odsłony projektu „Metropolie w liczbach” Unia opublikowała interaktywną platformę analityczną, która umożliwia analizę i monitoring sytuacji w konkretnych obszarach funkcjonowania, na poziomie zarówno całych obszarów metropolitalnych, jak i poszczególnych miast i gmin.
Duże miasta pełnią funkcję centrów życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego – silnie wpływają na sąsiadujące gminy i całe regiony. Nierzadko żyją z nimi w symbiozie i wzajemnie korzystają ze swoich potencjałów. Z tego powodu w „Metropoliach w liczbach” autorzy przyglądają się również obszarom metropolitalnym w kilku delimitacjach tery...