Unia Europejska w swoich aktach prawnych wzywa kraje członkowskie do finansowego wspierania działań związanych z powtórnym wykorzystaniem odpadów, a nie ich składowaniem. W Europie wprowadzono zasadę „zanieczyszczający płaci”, a w Polsce wykonanie planu, czyli określonych poziomów – jak za dawnych, „dobrych” czasów.
W Polsce odcięto „recyklerów” od zwolnień podatkowych z tytułu wykorzystywania odpadów, dzięki którym wiele zakładów przetwarzających odpady w ogóle powstało, a obecnie Ministerstwo Finansów odcina następny „bypass” stymulujący opłacalność gospodarki odpadami – ulgi w podatku akcyzowym. „Bypass” ten umożliwia dofinansowanie działań związanych ze zbiórką, odzyskiem i recyklingiem odpadów z tworzyw sztucznych. Obecnie czynione są próby przeforsowania stopniowej likwidacji zwolnienia producentów paliw z podatku akcyzowego z tytułu dodawania do paliw komponentów z przerobu tworzyw sztucznych. Jeśli te próby się powiodą, możemy spodziewać się likwidacji kilku tysięcy miejsc pracy.
Obniżenie akcyzy lub jej likwidacja spowodują zamknięcie dopływu pieniędzy do systemu zbiórki i przerobu odpadów, który w tej chwili tworzą producent paliw oraz firmy dostarczające komponent i odpady z tworzyw sztucznych. Jedyny w Polsce odbiorca komponentu nie będzie widział ekonomicznego uzasadnienia w dodawaniu do paliw komponentów uzyskanych z odpadów tworzyw sztucznych.
Obecnie w Polsce zużywa się ok. ...