Coraz większą wagę przywiązuje się do sposobu, w jaki produkujemy i konsumujemy. Pojęcia takie jak „ślad węglowy w produkcji” oraz debata na temat jego niwelowania stają się coraz bardziej powszechne w kontekście „tu i teraz”. Jednakże globalna perspektywa sięga dalej, a jej celem jest dążenie do neutralności klimatycznej do 2050 roku. 

Jest to ambitny plan, który zakłada równowagę między emisją gazów cieplarnianych a ich stopniową redukcją, a z czasem całkowitą eliminacją. Ponad wszelką wątpliwość otwiera to nowe horyzonty w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Wprowadzenie tych idei w życie wymaga współpracy na wielu poziomach, od indywidualnych działań po globalne inicjatywy. Dążenie do neutralności klimatycznej wyznacza nie tylko cel, ale też kierunek, którym trzeba podążać, aby chronić planetę i przyszłe pokolenia. Niebagatelną rolę do odegrania w tych procesach ma również tak zwany „Przemysł 4.0”.

Czas na czystą energię

Obecnie następuje znaczny wzrost świadomości dotyczący tego, że już od pierwszej rewolucji przemysłowej mamy do czynienia z procesami emisji gazów cieplarnianych powstających w wyniku spalania paliw kopalnych. Podkreśla się, że o ile energia pozyskiwana z ropy naftowej, węgla czy gazu była swego rodzaju „zapalnikiem” dla pie...