Słońce już od lat postrzegane jest jako pewne i czyste źródło energii. W ostatnim dziesięcioleciu również w Polsce coraz częściej wykorzystuje się tę energię, zwłaszcza przy ogrzewaniu ciepłej wody użytkowej. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu kolektorów słonecznych. Tymczasem na świecie coraz dynamiczniej rozwija się druga technologia wykorzystania energii słonecznej – fotowoltaika, w Polsce dość słabo znana.

Technologia ta jest o tyle ciekawa, że pozwala na przetwarzanie promieniowania słonecznego bezpośrednio na energię elektryczną. Jest to możliwe przy zastosowaniu modułów fotowoltaicznych, które są zbudowane z kilkunastu do kilkudziesięciu (w zależności od typu modułu) ogniw fotowoltaicznych wykonanych z półprzewodnika (najczęściej krzemu) [Fot. 1. Fabryka produkująca moduły fotowoltaiczne, zasilane energią słoneczną.

W Polsce

Wśród nielicznych instalacji fotowoltaicznych, dominują na ogół te o stosunkowo małej mocy. Brak u nas praktycznie instalacji w miejscach publicznych, które oprócz swej głównej roli – produkcji prądu, pełniłyby również funkcje edukacyjne. A przecież moduły fotowoltaiczne to nie tylko urządzenia do produkcji czystego prądu, lecz również ciekawy element architektoniczny, który zara...