W Zespole Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie powstały dwie pracownie energoodnawialne. Już wkrótce mury placówki opuszczą pierwsi w Polsce absolwenci, specjalizujący się w tej dziedzinie.

To druga tego typu szkoła w kraju. Pierwsza placówka powstała w marcu 2000 r. w Bielawie na Dolnym Śląsku (patrz CzE 3/2003).
To dla nas zaszczyt, że możemy być jedną z pierwszych w kraju szkół, kształcących specjalistów w dziedzinie energetyki odnawialnej – mówi Karol Dunaj, dyrektor Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie.
Chociaż w Polsce to dopiero pierwsze kroki w kierunku kształcenia fachowców w tej branży, w Europie już od lat działa sieć współpracujących ze sobą szkół słonecznych. Pierwsze z nich powstały w Austrii, Niemczech, Grecji i Włoszech, a utworzono je dzięki specjalnemu programowi pilotażowemu Leonardo da Vinci. Generalną ideą tego programu jest nauczanie technik solarnych na wysokim poziomie, a w efekcie przygotowanie kadry do nowego zawodu „solarteur”, łączącego w sobie umiejętności niezbędne do dobierania i instalowania urządzeń techniki solarnej i pomp ciepła oraz wykorzystujących źródła energii odnawialnej.

Innowacyjny projekt

Koniński pomysł zrodził się dwa lata temu, wtedy też powstał projekt techniczny pracowni. Wstępne analizy pokazały jednak, że inwestycj...