Szczecin prowadzi prace mające na celu wdrożenie kompleksowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi, którego istotnym elementem będzie uruchomienie Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych (ZTUOK).
ZTUOK, potocznie zwany spalarnią, to docelowe miejsce unieszkodliwiania odpadów. System selektywnej zbiórki uzupełniać będzie nadzorowana przez miasto zbiórka odpadów niebezpiecznych i problemowych w zorganizowanych punktach zbiórki. Pozostałości po spalaniu odpadów komunalnych, żużle, poddane wielu procesom technologicznym, zostaną wykorzystane jako warstwa nośna pod drogi lokalne oraz place budowy. Mamy świadomość, że w wyniku spalania powstaje niebezpieczny pył, jednakże zastosowanie systemu zabezpieczeń uniemożliwi jego wydostawanie się z komina. Warto zwrócić również uwagę na to, że na świecie pojawiają się spalarnie bezkominowe albo takie jak ta w Paryżu, w której komin wystaje z ziemi i znajduje się na niewielkiej wysokości w stosunku do ukształtowania terenu. Szkodliwy pył deponuje się w specjalnych miejscach, których co prawda na terenie Polski nie ma, ale są u naszych zachodnich sąsiadów – pył przyjmowany jest na zasadach komercyjnych. Ponadto wymagania ekologiczne stawiane zakładom termicznego unieszkodliwiania odpadów są nieporównanie wyższe w stosunku do innych obiektów energetycznych i zmuszają do projektowania oraz unowocześniania zespołów minimalizujących emisję spalin.
Miasto chce tworzyć efektywny system gospodarki odpadami ze względów ekologicznych i ekonomicznych. Przepisy unijne stanowią o konieczności uporania się z problemem odpadów przez samorządy lokalne. Na liście projektów indykatywnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 znalazło się 12 projektów dotyczących budowy instalacji termicznego unieszkodliwiania odpadów. Wśród nich znajduje się również projekt „Budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego”, opiewający na kwotę 300 mln zł. Szczecin ma szansę na realizację inwestycji dofinansowanej w 85% ze środków Unii Europejskiej.
W całej Europie jest ponad 400 spalarni i liczba ta ciągle rośnie. Przed władzami miasta oraz społeczeństwem jeszcze wiele do zrobienia choćby w dziedzinie edukacji. Nieustannie należy też dyskutować na temat odpadów i ich termicznego przekształcania. Istnieje bowiem ogromna szansa na rozwiązanie problemu zanieczyszczania środowiska naturalnego odpadami komunalnymi.
 
 
Beniamin Chochulski,
zastępca prezydenta miasta Szczecina