Słupski Klaster Bioenergetyczny to klaster o kompaktowej strukturze. Jego inicjatorem są Wodociągi Słupsk, a obszar, na którym będzie on realizowany, obejmuje Słupsk ? miasto na prawach powiatu. Uczestnicy klastra to wytwórcy energii elektrycznej i ciepła w źródłach OZE oraz konwencjonalnych, a także duzi odbiorcy energii, tacy jak park wodny czy przemysł rybny. Obecny potencjał wytwórczy klastra to ponad 15 MW mocy zainstalowanej elektrycznej w OZE, na który składa się 1,2 MW w źródle biogazowym, 14 MW w źródłach wiatrowych oraz 195 kW w źródłach fotowoltaicznych. Potencjał wytwórczy klastra w zakresie mocy cieplnej wynosi 1,5 MW w źródle biogazowym oraz 190 MW w źródłach konwencjonalnych. Część uczestników oraz kluczowych odbiorców energii elektrycznej i cieplnej z klastra zlokalizowanych jest na terenie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W klastrze występuje duża ilość energii odpadowej pochodzącej z instalacji chłodniczych i kogeneracji. Jej wykorzystanie będzie możliwe dzięki budowie lokalnej wewnętrznej sieci ciepłowniczej o długości ponad 20 km, łączącej wytwórców energii z jej odbiorcami. Inwestycje te będą realizowane w dwóch etapach ? pierwszy to odcinek o długości 1,9 km, łączący oczyszczalnię ścieków z Parkiem Wodnym 3Fale. 

Na potrzeby wytwarzania ciepła i energii elektrycznej w ramach Słupskiego Klastra Bioenergetycznego wykorzystywane są osady ściekowe oraz inne bioodpady. ? Planowane jest zwiększenie mocy wyt...