Służebność jest jednym z ograniczonych praw rzeczowych, a zatem daje możliwość korzystania z cudzej rzeczy (w tym z nieruchomości) w pewnym określonym zakresie. Podstawowym rodzajem służebności jest służebność gruntowa, która zakłada obciążenie nieruchomości (zwanej „służebną”), skutkując tym samym ograniczoną możnością dysponowania tą nieruchomością przez jej właściciela w celu zwiększenia użyteczności innej nieruchomości (zwanej „władnącą”).
Wraz z dynamicznym rozrostem infrastruktury technicznej w Polsce na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat coraz częściej pojawiały się konflikty, których stronami byli właściciele nieruchomości oraz przedsiębiorcy sieciowi. W związku z tym do Kodeksu cywilnego ustawą z 30 maja 2008 r. wprowadzono nieznaną wcześniej polskiemu systemowi prawnemu instytucję, jaką jest służebności przesyłu. Celem nowelizacji było uregulowanie stosunków prawnych pomiędzy przedsiębiorcami, a właścicielami nieruchomości, na których znajdują się urządzenia przesyłowe1.
 
Służebność przesyłu, zgodnie z treścią art. 3051 k.c., polega na możliwości obciążenia nieruchomości na rzecz przedsiębiorcy będącego właścicielem lub dopiero zamierzającego wybudować urządzenia przesyłowe prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń, zaś właśc...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?