Sytuacja finansowa i gospodarcza na świecie i w Polsce nie napawa wielkim optymizmem w zakresie nowych inwestycji. Na poprawę sytuacji finansowej wielu właścicieli firm i ich pracowników musi jeszcze kilka lat poczekać. Przedsiębiorstwa sądząc po informacjach przekazywanych przez prasę, ograniczyły swoją produkcję. Danych tych GUS jeszcze nie posiada.

Spadek produkcji jest symptomem zmniejszenia konsumpcji, będącej siłą napędową gospodarki. Równocześnie wiąże się to ze zmniejszeniem wytwarzania odpadów.
Dane statystyczne oficjalnie będą dostępne dopiero za dwa lata, ale już tej chwili możemy zauważyć spadek ilości wytwarzanych odpadów komunalnych. Specjaliści od planów gospodarki odpadami nie brali pod uwagę kryzysu finansowego i wyhamowania gospodarczego. Skutkiem takich działań niewątpliwie jest już obecnie ograniczenie masy składowanych odpadów. Spadek konsumpcji o 10% może oznaczać redukcję ilości wytwarzanych odpadów o ok. 1,5-2 mln ton rocznie. Przy planowanych podwyżkach podatków dla utrzymania obecnego poziomu budżetu może on okazać się jeszcze większy. Do tej wartości należy dodać również założenia wzrostu gospodarczego. Jaka będzie proporcja odpadów komunalnych (rys.). w wykazywanej morfologii – trudno przewidzieć. Niewątpliwie zmniejszy się masa opakowań, a co za tym idzie, obniży się wartość energetyczna odpadów komunalnych.
 

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?