Zmiana decyzji w trybie art. 155 k.p.a.

W sprawach związanych z ochroną środowiska nader często spotykamy się z koniecznością dokonania pewnych modyfikacji w wydanych zezwoleniach, pozwoleniach czy też w innych decyzjach administracyjnych. Powszechną praktyką jest wykorzystywanie w tym celu art. 155 k.p.a. Powstaje zasadnicze pytanie – czy słusznie?


Na wstępie można przypomnieć brzmienie omawianego przepisu:
Art.155. Decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, lub przez organ wyższego stopnia, jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony; przepis art. 154 § 2 stosuje się odpowiednio.
Na tle tego dość zwięzłego przepisu może powstawać wiele wątpliwości. Dotyczyć mogą one np. sposobu rozumienia terminów „nabycie prawa”, „strony uprawnionej do wyrażenia lub odmowy zgody”, „interesu społecznego” czy też „słusznego interesu strony”. Zagadnienia te zostały szeroko omówione w literaturze i orzecznictwie. Odesłać można przede wszystkim do komentarzy do k.p.a. (np. autorstwa B. Adamiak i J. Borkowskiego lub Z. Janowicza). Zauważyć jednak trzeba, że część najbardziej zasadniczych problemów dotyczy spraw, o których przepis nie wspomina expressis verbis. Innymi s...