SPIUG jednoczy siły polskiego rynku kolektorów słonecznych
Monitoring rynku kolektorów słonecznych w Polsce prowadzony przez SPIUG wskazuje, że po wygaszeniu programu wsparcia dla kolektorów prowadzonego przez NFOŚiGW, nastąpił znaczny spadek potencjału rynku odbiorców indywidualnych. Potwierdzają to stosunkowo niewielkie wzrosty sprzedaży w tym segmencie instalacyjno-grzewczym i malejąca z roku na rok dynamika tych wzrostów. Także budowy instalacji wielkopowierzchniowych, dzięki którym w dalszym ciągu utrzymywana jest tendencja wzrostowa, dobiegają końca, bez widocznych szans na kontynuację inwestycji tego typu.
Problemy do rozwiązania
Jeden z podstawowych problemów do rozwiązania to wypracowanie wiarygodnej oceny porównawczej różnych produktów. Brak konkretnych wytycznych w tym zakresie powoduje, że kolektory słoneczne są przez decydentów traktowane w dalszym ciągu jako nowa, niedopracowana i niezakorzeniona w rynku instalacyjno-grzewczym technologia. Dotychczasowa praktyka dowodzi, że producenci przedstawiają zazwyczaj deklarację zgodności lub certyfikat Solar Keymark, ale bardzo rzadko prezentowane są sprawozdania z badań wraz z wartościami energetycznymi. Wskutek braku alternatywnych rozwiązań powszechnie już przyjmuje się, że miarą jakości kolektora jest certyfikat Solar Keymark.
Nie istnieje też ujednolicony wzór sprawozdania z badań, pozwalający na porównywanie parametrów kolektorów, jeśli ich badania prowadziły różne jednostki. W efekcie spełniający wymogi pod względem kon...