Spółki wodociągowo-kanalizacyjne a informacja publiczna
Coraz częściej zdarza się, iż do spółek wodociągowo-kanalizacyjnych trafiają wnioski o udostępnienie informacji publicznej. Rodzi się zatem zasadne pytanie, jak przedsiębiorstwa powinny rozpatrywać tego typu żądania? Odpowiedź odnajdujemy w orzecznictwie sądów administracyjnych.
Pierwszą kwestią, którą należy wyjaśnić, jest to, czy spółki wodociągowo-kanalizacyjne są podmiotami, których dotyczy Ustawa z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (DzU z 2015 r. poz. 2058, z późn. zm., dalej: u.d.i.p.), czy są zatem zobligowane do udostępniania informacji w przewidzianym przez nią trybie.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 9 marca 2016 r.
W wyroku tym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku (sygn. akt II SAB/Gd 207/15 ? nieprawomocny) wyraźnie wskazuje, że w sytuacji, gdy gmina zaangażowała w spółkę prawa handlowego środki publiczne, to majątek spółki ma charakter publiczny, a sposób jego wykorzystania nie może nie podlegać społecznej kontroli.
Sąd podkreślił także, że spółka wykonuje zadania w zakresie zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty, dotyczących zaopatrzenia w wodę oraz usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych. Zatem spółka świadczy usługi, które z mocy art. 7 ust. 1 pkt 2 Ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym są zadaniami własnymi samorządu gminnego. Zdani...