Sporządzanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego

 

Sporządzanie projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub zmian studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego stanowi wyraz aktywnej polityki przestrzennej w skali gminnej. Oczywiście, sam fakt, że w danej gminie uchwalanych jest dużo tego rodzaju dokumentów, automatycznie nie przesądza o wysokiej jakości polityki przestrzennej.

 

Wiele aktów planistycznych może bardzo łatwo doprowadzić do degradacji przestrzeni i ? bardzo często ? nieodwracalnych zmian związanych z możliwościami zagospodarowania konkretnego terenu. Dlatego tak ważne jest, aby plany miejscowe oraz zmiany studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego były sporządzane przez osoby w pełni do tego przygotowane.

 

Kto może sporządzać plan?

 

Zgodnie z art. 5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, dokumenty te mogą być sporządzane przez osoby, które spełniają jeden z poniższych warunków:

1)    nabyły uprawnienia do projektowania w planowaniu przestrzennym na podstawie Ustawy z 12 lipca 1984 r. o planowaniu przestrzennym,

2)    nabyły uprawnienia urbanistyczne na podstawie art. 51 Ustawy z 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu ...