Realizowany od 2004 r. Polski Program Efektywnego Wykorzystania Energii w Napędach Elektrycznych (PEMP) jest projektem dofinansowywanym i nadzorowanym przez Fundusz na rzecz Globalnego Środowiska (GEF), który zaaprobował go w ramach działań mających na celu ochronę klimatu Ziemi. Zakończenie projektu przewidziano na 2009 r.

Cel i spodziewane efekty
Celem projektu jest ograniczenie krajowej emisji gazów cieplarnianych, związanej z produkcją energii elektrycznej, dzięki bardziej efektywnemu wykorzystaniu energii w elektrycznych układach napędowych. Przy wdrażaniu projektu PEMP Krajowa Agencja Poszanowania Energii pełni funkcję agencji wykonawczej oraz – obok Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii (FEWE) – funkcję jednej z dwóch agencji wdrażających.
Podstawowym efektem, dla osiągnięcia którego zostały zaangażowane środki GEF, jest redukcja emisji CO2. Program zakłada, że w wyniku jego działań w 2009 r. nastąpi redukcja krajowej emisji CO2 o 832 tys. ton. Efekt ten ma zostać osiągnięty poprzez zwiększenie udziału sprzedaży silników energooszczędnych – od poziomu zbliżonego do zera w chwili rozpoczęcia projektu do 15% po jego zakończeniu w 2009 r. Poprzez wzrost efektywności energetycznej program ten doprowadzi również do obniżenia kosztów ich wytwarzania w przemyśle i sektorze komunalnym, poprawiając ich konkurencyjność.

Działania w ramach projektu PEMP
W ramach projektu PEMP przewidziana jest r...