Sposoby kalkulacji aukcyjnych cen energii z OZE
Najwięcej wątpliwości wśród potencjalnych uczestników aukcji budzi zagadnienie związane z pomocą publiczną, a w szczególności z art. 39 Ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii1 (dalej u.ź.e.).
Wątpliwości te ujawniły się szczególnie podczas panelu dyskusyjnego poświęconego systemowi aukcyjnemu odnawialnych źródeł energii, zorganizowanego w ramach październikowego Forum Czystej Energii w trakcie targów Pol-Eco-System.
Przywołany w lidzie przepis określa podstawowe zasady związane z ustaleniem maksymalnej wartości pomocy publicznej, jaką może otrzymać dany wytwórca energii z instalacji OZE, co ma bezpośrednie przełożenie na cenę energii, jaką może on zaproponować w trakcie aukcji OZE. Ustawodawca w ust. 1 wspomnianego artykułu wskazał, że łączna wartość pomocy publicznej dla wytwórcy zamierzającego wystartować w aukcji OZE, nie może przekraczać określonego pułapu, stanowiącego różnicę między ilością energii wytworzonej z danej instalacji OZE w okresie 15 lat, pomnożoną przez cenę referencyjną właściwą dla danej technologii, a przychodami ze sprzedaży tej samej ilości energii wg średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym, obowiązującej w dniu złożenia oferty. Ponadto, zgodnie z dyspozycją art. 39 ust. 3 u.ź.e., przekroczenie tej łącznej wartości pomocy publicznej skutkuje tym, że dany wytwórca nie może przystąpić do aukcji OZE. Zatem należy stwierdzić, że przestrzeganie ustalanego...