Sposoby przekształcania osadów ściekowych
Osady ściekowe stanowią poważny koszt w procesie oczyszczania ścieków, a ich odpowiednie zagospodarowanie może przyczynić się do redukcji kosztów pracy oczyszczalni oraz zwiększenia bezpieczeństwa dla środowiska.
Zarówno przemysłowe, jak i komunalne osady ściekowe, zgodnie z zapisami ustawy o odpadach1, są traktowane jako odpady. To stwarza poważny problem dla eksploatatorów oczyszczalni ścieków, którzy muszą unieszkodliwiać powstające osady. Co więcej, obowiązujący zakaz składowania osadów ściekowych na składowiskach odpadów wymusza ich zagospodarowanie w sposób zgodny z zasadami odzysku surowców lub energii.
Najlepsze rozwiązania
Ustawa o odpadach klasyfikuje osady ściekowe jako odpady, co nakłada na ich wytwórców obowiązek odpowiedniego postępowania z tymi materiałami, w tym unieszkodliwianie lub odzysk. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie składowania odpadów2 ustanawia zakaz składowania odpadów organicznych, w tym osadów ściekowych, w celu ochrony środowiska, zmuszając do poszukiwania najlepszych z punktu widzenia oczyszczalni metod ich przetwarzania. Ustawa o nawozach i nawożeniu3 zawiera regulacje dotyczące możliwości wykorzystywania osadów ściekowych jako nawozu rolniczego, pod warunkiem, że spełniają one określone normy sanitarne i chemiczne (np. zawartoś...