Między 14 a 22 września br. przeprowadzono pięć bezpłatnych spotkań, zorganizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach działania „Innowacje w Przedsiębiorstwach – Klub Innowacyjnych Przedsiębiorstw”(KIP). Przedsięwzięcia te zrealizowano w Szczecinie, Wrocławiu i Katowicach.

Tematami poszczególnych spotkań były: popytowe podejście do tworzenia innowacji, innowacje w sektorze usług lub ekoinnowacje. Każde z nich było prowadziło czterech prelegentów, którzy w pierwszej kolejności przedstawiali podstawy teoretyczne każdego z zagadnień, a następnie skupiali się na praktyce – miały miejsce ćwiczenia i dyskusja wcześniej zaprezentowanych informacji). Spotkania były skierowane przede wszystkim do przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw, jednak obecni byli na nich również pracownicy instytucji otoczenia biznesu, placówek państwowych oraz naukowych.
W każdym z miast szczegółowo omówiono zagadnienie popytowego podejścia do tworzenia innowacji. Jest to teoria, w myśl której to użytkownik stanowi główne źródło inspiracji do tworzenia innowacji. Podejście to może być stosowane zarówno w przemyśle, jak i usługach, gdyż niezależnie od sektora czy branży pomysły przedsiębiorców są weryfikowane właśnie przez odbiorców. Podczas spotkań poruszone były również bardzo istotne kwestie związane z ochroną własności intelektualnej, często bagatelizowane przez przedsiębiorców lub całkiem im nieznane.
Spotkanie poświęcone ekoinnowacjom odbyło się 21 września br. w Katowicach. Prowadzili je eksperci KIP: Agnieszka Lech, Maciej Bieńkiewicz, Adam Jabłoński oraz Marek Jabłoński. Przedstawili oni zjawisko ekoinnowacji w odniesieniu do zurbanizowanego regionu, jakim jest Śląsk. Zaprezentowane zostały dobre praktyki, które mogą stanowić podstawę kreacji podobnych rozwiązań na terenie województwa. Rozważono także korzyści i zagrożenia dla rozwoju Śląska, jakie niesie za sobą OZE. Zwrócono też uwagę na kwestie zarządzania projektami ekoinnowacyjnymi, w tym na analizę finansową ekoinnowacji z uwzględnieniem wskaźnika efektywności kosztowej, a także na kształtowanie portfela projektów oraz ocenę zgodności wdrażanych innowacji z polityką przedsiębiorstwa.
Był to już trzeci cykl spotkań Klubu Innowacyjnych Przedsiębiorstw. Na kolejny organizatorzy zapraszają w styczniu 2012 r.
Działanie „Innowacje w Przedsiębiorstwach – Klub Innowacyjnych Przedsiębiorstw” jest realizowane w ramach projektu systemowego PARP „Rozwój zasobów ludzkich poprzez promowanie wiedzy, transfer i upowszechnianie innowacji”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Szczegółowe relacje z wszystkich spotkań są dostępne na stronie internetowej www.pi.gov.pl/kip.
 

Marta Dąbrowska