Pomiar przepływu ścieków i wód opadowych w sieciach kanalizacyjnych wydaje się łatwy do wykonania. Najczęściej zakłada się, że jest on równie prosty jak pomiar w rurociągach tłocznych, w których wykorzystuje się przepływomierze elektromagnetyczne. Niestety zastosowanie analogicznego przepływomierza w obu przypadkach jest niemożliwe, bo podobieństwa kończą na tym, że sieci kanalizacyjne mogą mieć zbliżoną geometrię oraz w obu płyną ścieki.

Kanalizacje ogólnospławne, deszczowe i wód roztopowych są wykonywane jako sieci grawitacyjne. W takich sieciach występują bardzo zróżnicowane poziomy wypełnienia oraz prędkości przepływu. Aby wyznaczyć (obliczyć) natężenie przepływu, konieczne jest zmierzenie dwóch wartości: wysokości wypełnienia (potrzebnej, aby wyliczyć pole przekroju poprzecznego strugi ścieków) oraz prędkość przepływu.

Pomiar wysokości wypełnienia jest nieskomplikowany pod względem technicznym i istnieje kilka metod na jego realizację.

Drugim pomiarem jest pomiar prędkości i wyznaczenie prędkości średniej dla całego pola struga. Tu zaczynają się problemy, bo przepływ grawitacyjny w kanale z niepełnym wypełnieniem zachowuje się zupełnie inaczej niż w rurociągu pod ciśnieniem. W technice pomiarowej pomiaru prędkości ścieków w takich kanałach stosowane są najczęściej trzy metody pomiarowe:

- oparta na zjawisku Dopplera,

- radarowa,

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?