Praktyczne uwagi w temacie pozyskiwania odpadów i ich przygotowania w trakcie procesu technologicznego są zawsze wielce pożądane. Szczególnie gdy dotyczą one działań związanych z produkcją paliwa alternatywnego, którego ostatecznym odbiorcą są cementownie.
Firma WEXPOOL z Dąbrówki Wlkp. (woj. lubuskie) prowadzi zakład zagospodarowania odpadów, który każdego roku może przyjąć łącznie ok. 120 tys. Mg odpadów. Na ich strumień składają się: odpady komunalne w ilości ok. 100 tys. Mg (tj. ok. 70% przyjmowanych odpadów), w tym pochodzące z selektywnej zbiórki i obróbki mechanicznej oraz odpady poprodukcyjne (30%).
Zastosowany proces technologiczny pozwala przygotować z odpadów komunalnych surowiec do produkcji paliwa alternatywnego (68%) oraz organikę przeznaczoną na kompost (15%). Ponadto odzyskuje się 3% złomu, 4% makulatury, 3% tworzyw sztucznych, 2% szkła oraz 1% gruzu i kamieni. Pozostałość – tzw. balast, który nie nadaje się do odzysku – stanowi ok. 4%. Odpady, które można by zaliczyć jako surowce, a są niepełnej wartości, spółka przeznacza do produkcji paliwa alternatywnego.
Zakład jest wyposażony w wagę elektroniczną połączoną z programem gospodarki magazynowej, boksy, które pozwalają na magazynowanie odpadów w zależności od ich właściwości i przeznaczenia, oraz halę produkcyjną. Dodatkowo na terenie przeds...