Srebro i złoto w przestrzeni miejskiej
Ani srebro, ani złoto nie występują w świecie roślin, a jednak przyroda pozwala nam cieszyć się fantastycznymi kompozycjami glamour.
W ofercie szkółkarskiej możemy znaleźć rośliny, które nazywamy srebrzystymi, bo ich liście są szare, szaroniebieskie, szarozielone. Podobnie jest w przypadku kompozycji złocistych. Złotem nazywamy ciepłą żółć z dodatkiem czerwieni lub brązu.
W przestrzeni miejskiej można z nich tworzyć wysmakowane kompozycje, szczególnie efektowne, gdy elegancji dodaje im delikatny połysk, widoczny w promieniach słońca.
Złoty przepych
Złociste kompozycje są równie pogodne jak te żółte, ale mają w sobie więcej dostojności. W ofercie szkółkarskiej znajduje się wiele gatunków i odmian, które doskonale nadają się do tworzenia w przestrzeni miejskiej złocistych aranżacji rozświetlających otoczenie, poprawiających nastrój i ożywiających monotonny krajobraz.
Do ?złotych? kompozycji, prezentujących się wspaniale przez cały rok, możemy wykorzystać rośliny iglaste o złocistych igłach i pędach, takie jak dorastające do 2,5 m odmiany żywotnika zachodniego ?Aurescens? i ?Europe Gold? oraz osiągające niewielkie rozmiary: żywotnik zachodni ?Rheingold?, jałowiec Pfitzera ?Golden Saucer? i cyprysik groszkowy ?Filifera Aurea?. Do dyspozycji mamy też rośliny karłowe, którymi są żywotnik zachodni ?Amber Glow?, cis pospolity ?Semperaurea?, cyprysik groszkowy ?Filifera Aurea Nana?. Możn...