W tym wydaniu dwumiesięcznika „Wodociągi- Kanalizacja” przedstawiamy raport dotyczący producentów stacji zlewnych w Polsce. Poniższe zestawienie zostało przygotowane na podstawie ofert internetowych, odpowiedzi na pytania mailowe i zebranych ulotek targowych.

Na początku należałoby wyjaśnić, iż jednocześnie używane są dwa równorzędne terminy – stacje zlewne oraz stacje zlewcze. Uregulowania prawne mówią jednak o stacji zlewnej, więc i my pozostaniemy przy tej terminologii.
O warunkach wprowadzania nieczystości ciekłych do stacji zlewnych traktuje rozporządzenie ministra infrastruktury z 17 października 2002 r.
Według przepisu, stacje zlewne, do których wprowadzane są nieczystości ciekłe, powinny posiadać rozwiązania techniczne zabezpieczające prawidłowe działanie urządzeń stacji i oczyszczalni ścieków. Powinny być eksploatowane w sposób niezakłócający stosowanej technologii oczyszczania ścieków. Dopuszczalna wielkość ładunku zanieczyszczeń w nieczystościach ciekłych, wprowadzanych do stacji zlewnej, uzgadniana jest przez właściciela stacji zlewnej z właścicielem oczyszczalni ścieków, w której będą one oczyszczane, i wynika z przyjętego bilansu ilościowego i jakościowego ścieków oraz stosowanych w niej procesów oczyszczania i sposobów stosowania osadów ściekowych. Według rozporządzenia stacje zlewne zapewniają pomiar objętości dowożonych nieczystości ciekłych, hermetyczny zrzut nieczystości ciekłych oraz separowanie zanieczyszczeń s...