Seminarium "Energia ze źródeł przyjaznych środowisku" - Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO 2003



Wykorzystanie biopaliw stałych w skali europejskiej pomaga zwiększyć niezależność europejskiej gospodarki od importu paliw, zmniejszyć emisję CO2 oraz ograniczyć zużycie paliw kopalnych, przyczyniając się do poprawy stanu środowiska i bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Umożliwia też stworzenie nowych miejsc pracy w nowym sektorze inżynierii produkcji i dystrybucji urządzeń, technologii i biopaliw stałych, produkcji energii i dziedzinach pokrewnych.

Realizacja tych zamierzeń będzie możliwa po stworzeniu warunków, w których biopaliwa stałe staną się paliwami handlowymi o znanych i akceptowanych na rynku wskaźnikach jakościowych. Z tego powodu ważnym stał się problem opracowania i wdrażania jednoznacznych standardów w zakresie próbkowania, testowania, kwalifikacji biopaliw stałych, jak również określenia procesów technologicznych w zakresie poprawy ich jakości.
Zadanie to zostało powierzone Europejskiemu Komitetowi Normalizacyjnemu (CEN). W jego ramach powołano Komitet Techniczny (TC) 335 „Biopaliwa stałe” (rysunek), który przyjął do realizacji to zadanie. Komitet jest jedną z wielu jednostek działających w strukturze CEN, która zajmuje się rozwiązywaniem problemów standaryzacji i normalizacji dla wybranych gałęzi produkcji.

<...