Wśród wieloletnich roślin energetycznych wymienia się różne gatunki. Generalnie można je podzielić na rośliny dające biomasę w postaci drewna, półzdrewniałej i słomiastej. 

Do tych pierwszych zalicza się: wierzbę krzewiastą, topolę, różę wielokwiatową. Rośliny dające biomasę w postaci półzdrewniałej to m.in.: ślazowiec pensylwański, topinambur, rożnik przerośnięty, rdest sachaliński, rdest japoński. Natomiast gatunki zapewniające biomasę słomiastą to: miskant chiński, miskant olbrzymi, miskant cukrowy, spartina preriowa i inne trawy.
Obecnie wydaje się, że trzy gatunki (wierzba, miskant i ślazowiec), dające różne rodzaje biomasy, mogą wejść na rynek produkcji biomasy. Produktywność tych roślin jest bardzo zróżnicowana i może wynosić od kilku do kilkudziesięciu ton suchej biomasy z
1 ha, w przeliczeniu na rok użytkowania. Wysokość uzyskiwanego plonu będzie zależała od: stanowiska glebowego, gatunku i odmiany, agrotechniki, gęstości sadzenia oraz w przypadku wierzby – od cyklu zbioru roślin.
W tabeli 1 przedstawiono syntetyczną charakterystykę trzech podstawowych gatunków wieloletnich roślin energetycznych w zakresie użytkowania plantacji, plonowania, częstotliwości zbioru, wilgotności biomasy w okresie zbioru oraz zawartości popiołu. 

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?