Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska ocenił na terenie województwa jakość powietrza za 2015 r. Analizowane wyniki wskazują, że miasto Toruń znalazło się w najmniej korzystnej pod względem ochrony zdrowia ludzi klasie C ? ze względu na pył zawieszony PM10 oraz zawarty w nim benzo(a)piren.

O ile dopuszczalne średnie stężenie roczne pyłu PM10 ? 40 ?g/m3 ? nie jest naruszone, to wartość dopuszczalna określona częstością wystąpienia stężenia wyższego od 50 ?g/m3 dla 24-godzinnego okresu uśrednienia jest przekroczona. Przekroczenie dopuszczalnej częstości występowania stężeń wyższych od 50 ?g/m3 (35 dni w roku) zarejestrowano na wszystkich stacjach pomiarowych w mieście: ?Airpointer? przy ul. Wały Gen. Sikorskiego ? 56 dni, ?Kaszownik? przy ul. Przy Kaszowniku ? 40 dni oraz ?Policja? przy ul. Dziewulskiego ? 48 dni (pomiary manualne) i 42 dni (pomiary automatyczne).
Z

byt duże zanieczyszczenie
Na rys. 1 przedstawiono średnie stężenia roczne pyłu zawieszonego PM10, rejestrowane w 2015 r. oraz średnie dla półrocza chłodnego, obejmującego miesiące od października do marca, i dla półrocza ciepłego. Widoczna jest wyraźna zmienność sezonowa stężeń. Wyższe wartości występują w półroczu chłodnym ? w sezonie grzewczym.

 
Rys. 1. Stężenia średnie roczne pyłu zawieszonego PM10 oraz z półrocza chłodnego i ciepłego za 2015 r.

W przypadku benzo(a)...